4 powody dla których warto założyć startup
Startup

4 powody dla których warto założyć startup

Czy warto założyć startup? Jesteś studentem, młodą osobą z pomysłem na biznes? Twoja intuicja podpowiada Ci, że jego realizacja przyniesie Ci zyski finansowe i pozwoli Ci na rozwój? To odpowiedni moment, aby rozważyć opcję założenia własnego startupu. Nie warto zniechęcać się statystykami, które wykazują, iż większość takich przedsięwzięć upada. Bowiem każdy startup  jest inny, bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach.

Kluczem do tego, aby dana inicjatywa sprawnie się rozwijała jest zastosowanie odpowiednich metod pozwalających na rozsądne rozpoczęcie takiej działalności. Czemu startup jest jednym z lepszych sposobów na wprowadzenie na rynek nowych usług i produktów?

Czy warto założyć startup?

Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z koniecznością inwestycji. W przypadku tworzenia firm konkurencyjnych do istniejących już na rynku można liczyć na niewielkie kwoty dotacji. Jednak to właśnie startup może przyciągnąć inwestorów i osoby, które z chęcią wesprą dany pomysł finansowo. Jeśli idea oryginalna, a zarazem stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby konsumentów, to z pewnością spotka się z zainteresowaniem przedsiębiorców.

4 powody dla których warto założyć startup

Jednym z głównych powodów, dla których warto założyć własny startup, jest to, iż nie trzeba mieć dużych nakładów finansowych. Wystarczy dobre opracowanie pomysłu, znalezienie sposobu na jego dobrą prezentację oraz wiedza na temat tego gdzie i w jaki sposób szukać wsparcia finansowego.

Jeśli startup będzie w większości sfinansowany przez osoby inwestujące w daną ideę, stanie się on przedsięwzięciem mało ryzykownym. W najgorszym przypadku pomysłodawca straci bardzo mało, a zyska ogromne doświadczenie i mnóstwo wiedzy. Każdemu jednak zależy na tym, aby jego projekt notował same zyski, dlatego też należy odpowiednio przygotować się do założenia startupu.

Im się udało!

Istotne jest przekonanie o tym, że dany pomysł jest wartościowy, to wyróżnia wizjonerów. Osoby, które mają doskonały plan i wiedzą, że społeczeństwo odbierze go pozytywnie, odnoszą ogromne sukcesy. Wystarczy podążać za intuicją oraz rozwijać rewolucyjne projekty. Tak powstały niezwykle popularne, używane przez wielu ludzi na całym świecie aplikacje, produkty i usługi.

Przykładów udanych startupów jest sporo. Należy do nich snapchat, któremu nikt nie wróżył kariery. Wiele osób uważało, że aplikacja pozwalająca na udostępnianie i wysyłanie znajomym zdjęć czy filmów wyświetlających się przez krótki czas nie będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wszyscy byli w błędzie. Z pozoru banalny pomysł sprawił, że snapchat stał się nie tylko niezwykle popularny, ale i cenny.

Kolejnym zasługującym na uwagę startupem jest Airbnb. Został stworzony z myślą o osobach chcących tanio podróżować, mieć możliwość skorzystania z niedrogich noclegów. Umożliwił zarazem zarabianie osobom, które chcą udostępnić swoje mieszkanie, czy jego część. Ten serwis przyjął się w tak dużym stopniu, że korzysta z niego mnóstwo osób, a sam biznes obecnie wart jest około 31 mld dolarów. Sukcesami może pochwalić się również Netflix, czy Uber.

Spośród kilku polskich udanych startupów warto wyróżnić Sher.ly, który w bardzo krótkim czasie zebrał dużo funduszy na start. Zaledwie w kilka dni budżet tego przedsięwzięcia osiągnął 70 tysięcy dolarów, jedynie za pośrednictwem Kickstartera. Istnieje więcej przypadków polskich udanych startupów. Dowodzą one tego, że fundusze nie są najważniejsze. Można je zdobyć jeśli pomysł jest wystarczająco dobry.

Którym startupom udaje się odnieść sukces?

Wszystkie powyższe przykłady udanych startupów opierały się na znalezieniu potrzeby konsumenckiej, a niektóre z nich na stworzeniu nowych i pokazaniu ludziom, że tego właśnie potrzebują. Startup jest doskonałym sposobem na rozwinięcie biznesu na podstawie własnych prognoz dotyczących upodobań wybranych grup docelowych. Ważne jest zweryfikowanie tego, czy podobny produkt istnieje już na rynku, a jeśli tak, to co jest innowacyjnego w naszym pomyśle.

Jak założyć startup? - Wielkie rzeczy powstają w wyniku ciężkiej pracy!

Najistotniejsze jest jednak odpowiedzenie na pytanie: co możemy zaoferować ludziom, czego jeszcze nie proponuje nikt inny. A może są sposoby na usprawnienie niektórych procesów? Jeśli nasz plan na startup zawiera w sobie nowość, praktyczne rozwiązania mogące spodobać się wielu użytkownikom, to zdecydowanie warto poświęcić czas i zaangażowanie na dany projekt.

Dlaczego warto założyć startup?

Masz pomysł i wstępny plan działania, ale wciąż brakuje Ci odwagi i motywacji? Już wiesz, że możesz znaleźć różne formy finansowania, a więc ta kwestia nie powinna powodować obaw. Jakie są kolejne zalety założenia własnego startupu? Jak założyć startup?

Budowanie własnej marki

Taki projekt jest doskonałym początkiem pozwalającym na budowanie osobistej marki i stworzenie swojego, świetnie prosperującego biznesu. Praca nad startupem to doskonałe przygotowanie do tego, aby rozwinąć dochodowy interes.

Nauka

Założenie startupu wiąże się z sukcesami, ale też porażkami. Zarówno te mniejsze, jak i większe pozwalają zdobyć ogrom wiedzy z różnych dziedzin. Każdy problem, który wymaga rozwiązania pomoże Ci nauczyć się radzenia w różnych sytuacjach.

Poznanie wartościowych ludzi

Każdy startup wymaga nie tylko poznania branży, ale również osób, które ją budują. Możesz stworzyć doskonałe relacje biznesowe, a także prywatne. Dostaniesz świetne rady, wsparcie, a często nowe pomysły. Wiele osób może się do Ciebie przyłączyć.

Get five or six of your smartest friends in a room and ask them to rate your idea.

Mark Pincus, Zynga CEO

Samorealizacja

Tworzenie startupu to możliwości, których nie da Ci praca dla kogoś. Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że spełniasz własne plany, marzenia. Rozwijasz startup tak, jak chcesz i wdrażasz rozwiązania, które uważasz za najlepsze. Jednak przede wszystkim… robisz to, co kochasz i to, na czym najlepiej się znasz. Wszystkie kwestie, które sprawiają Ci ogromne trudności, albo jakich nie lubisz możesz powierzyć innym, którzy będą pomagali w tworzeniu tego projektu.

Co Cię może zniechęcać do założenia startupu?

Większość osób mających doskonałe pomysły nie realizuje ich z kilku powodów. Najczęstszą wymówką jest brak czasu. Spowodowany głównie pracą na etacie i codziennymi obowiązkami życiowymi. Praca nie wyklucza założenia startupu, a problemem nie jest czas, a jego organizacja i brak wiedzy na temat tego, jak wiele wsparcia można otrzymać od firm zajmujących się obsługą startupów.

Co Cię może zniechęcać do założenia startupu?

Jeśli masz świetny plan, zacznij go realizować. Nie czekaj, aż ktoś wpadnie na podobny pomysł, a Ty będziesz żałował, że się tym nie zająłeś. Przede wszystkim znajdź profesjonalistów, którzy wesprą Cie w tworzeniu i rozwoju startupu. Pomogą w wielu kwestiach, które osobie początkującej mogą zająć bardzo dużo godzin.

Ponadto zacznij planować swój czas. Wystarczy do tego zwykły notes. Postaraj się sprawnie zorganizować czas po pracy. Wypełnij go obowiązkami, czasem wolnym i pracą nad startupem. Zauważ na co marnujesz czas, jakie obowiązki możesz powierzyć innym osobom. Na początku, zanim będziesz mógł pozwolić sobie na zwolnienie się z pracy, startup będzie zajmował wiele wolnych chwil i prawie wszystkie weekendy. Poświęcenie się startupowi to warunek jego przetrwania i zysków.

Jak założyć startup?

Pomysł i szczere chęci nie wystarczą do tego, aby startup się udał. Należy posiadać wiedzę na wiele tematów, a także znać praktyczne aspekty związane z prawnym rozpoczęciem takiej działalności. Sam proces powstawania startupu powinien dzielić się na kilka istotnych procesów:

  • zaplanowanie dla jakich grup odbiorców skierowany jest pomysł
  • badanie rynku pod kątem użyteczności projektu i jego wad
  • realizacja business model canvas
  • rozplanowanie etapów wprowadzania produktu/usług
  • strategia marketingowa (płatna reklama, pozycjonowanie, współpraca z blogerami i influencerami)
  • rozważenie współpracy z freelancerem lub software housem
  • zbudowanie wersji MVP
  • znalezienie formy finansowania

To tylko część obowiązkowych czynności, jakie należy wykonać przed założeniem startupu. Trzeba przyznać, że mogą być one problematyczne. Szczególnie dla osoby pełnej pomysłów, która chce ruszyć ze swoim pierwszym projektem i nie dysponuje wystarczającą wiedzą z niektórych dziedzin. Dlatego też tak istotne jest to, aby już na etapie planowania skorzystać z pomocy osób, które znacznie ułatwią wdrażanie wszystkich procesów. Odpowiednie wsparcie zapewni perfekcyjne dopracowanie każdego z elementów startupu, dzięki czemu będzie on miał ogromne szanse na sukces.

Zadaj sobie ponownie pytanie dlaczego warto założyć startup i przyjdź do nas, a pomożemy Ci w jego realizacji.

Krzysztof Jabłoński

Developer

Jestem programistą zakręconym na punkcie nowych technologii i startupów. W SynergyLab mam przyjemność być częścią mocnego zespołu developerów, który przekuwa nieszablonowe pomysły w gotowe rozwiązania.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak pracujemy i w czym możemy Ci pomóc, zostaw do siebie adres mailowy i/lub numer telefonu. Nasz reprezentant skontaktuje się z Tobą w ciagu 24 godzin.





Wyznacz dogodny dla Ciebie termin kontaktu:







Wyceń swój projekt

Porozmawiajmy o twoim projekcie - uzupełnij formularz a odezwiemy w ciągu 24h.

Nie możemy się doczekać pracy nad nim!

Wypełnij formularz





Budżet

Typ projektu

Czas projektu

Opisz projekt w kilku słowach




Administratorem Twoich danych osobowych jest InterSynergy. Pozostawione dane będą wykorzystywane w celach marketingowych do przedstawiania Ci informacji na temat produktów i usług. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z polityką prywatności.