8 sposobów na rentowny startup – zwiększ swoje szanse
Startup

8 sposobów na rentowny startup – zwiększ swoje szanse

Jak wskazują badania, zainteresowanie start-upami jest ogromne, natomiast szanse powodzenia, obliczane zbyt pochopnie. Jak zatem znaleźć sposób na rentowny startup?. Istotą rentownego start-upu, jest przemyślenie biznesplanu, pod kątem wielu czynników. Nie należy jednak namyślać się zbyt długo.

Ważną kwestią jest podejmowanie zdecydowanych działań, mających na celu ustalenie najbardziej opłacalnego modelu funkcjonowania biznesu. Warto zapoznać się z listą 8 cennych wskazówek, które pomogą zaplanować i rozkręcić start-up.

Znajdź odpowiednią niszę

Nisza – krąg klientów Twojego biznesu, których potrzeby znasz i potrafisz je zrealizować. Nie chodzi tutaj o najbardziej oryginalne i wyrafinowane pomysły, ale o dostosowanie się do zapotrzebowania. Istnieją gałęzie rynku, przesycone liczbą usługodawców, produktów i rozwiązań. Istnieją też takie, w których wystarczy wyróżnić się na tle konkurencji oraz takie, które wymagają wprowadzenia innowacji. Z oczywistych względów, najlepiej jest wybierać dwie ostatnie grupy docelowe. 

Dobrymi przykładami start-upów, są dobrze prosperujące biznesy, takie jak Etsy.com, Yanosik, Showroom, LiveChat czy Socjomania. To wszystko przykłady biznesów, planowych w sposób bezpieczny – z nastawieniem na realizację konkretnych potrzeb. 

W przypadku start-upu Showroom, mamy do czynienia z zapełnieniem luki w branży modowej – to witryna, prezentująca prace niezależnych, polskich firm i projektantów. Etsy.com, jest obecnie liderem, wśród portali dla rękodzielników, którzy nareszcie doczekali się witryny umożliwiającej międzynarodową sprzedaż dzieł (również w Polsce). LiveChat, posłużył do usprawnienia komunikacji z klientem i wykorzystywany jest przez wiele znanych firm usługowych. 

Przetestuj plan w praktyce

Po wykonaniu pierwszego kroku, kiedy znana jest już nisza docelowa i wybrane zostały sposoby realizacji potrzeb klientów, należy przetestować plan w praktyce. Krok ten, wykonać można w sposób bardzo bezpieczny: z zastosowaniem ankiet bądź poprzez ofertę bezpłatnych wersji próbnych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tego typu testy, niekoniecznie będą mieć swoje odzwierciedlenie w praktyce – po rozpoczęciu działalności. 

Można również postawić na odważne rozwiązania, czyli wdrożenie pomysłu w życie. W takiej sytuacji należy wykazać się dużą elastycznością, w sferze doskonalenia. Już na samym wstępie, trzeba założyć, że prototyp może ulec zmianie. Ciągłe dostosowywanie się do potrzeb rynku, jest kluczem do osiągnięcia stabilnej pozycji. To kwintesencja metody Lean Startup, opracowanej przez Erica Riesa – w oparciu o jego doświadczenia, w ramach doradztwa biznesowego. Trzeba przyznać, że ta teoria ma bardzo duże zastosowanie w praktyce.

Od lat, cenna wartość działania, kontrastowana jest z bezwartościową bezczynnością lub nierealizowanym słowem. Zastosowanie tej metody wymaga odwagi. Jednak na drodze doskonalenia się, często tworzymy nowe wynalazki i ulepszenia, w celu sprostania problematycznym sytuacjom.

Utwórz oryginalną nazwę i logotyp

Przed rejestracją nazwy działalności lub patentu, koniecznie upewnij się, czy nie widnieje już w bazie nazw. Nazwa, nie musi być fantazyjna – powinna być prosta do zapamiętania, bezproblemowa w pisowni i wymowie. Ponadto, wiele firm stosuje dwie nazwy: nazwę prawną i nazwę marki. Dla klienta istotna jest przede wszystkim marka, promowana w mediach. 

Logotyp i dobrze dobrana grafika, mają niebagatelny wpływ na odbiór marki. W zależności od tego, jakie produkty bądź usługi chcemy oferować, logo powinno stanowić kwintesencję stylu naszej działalności. W późniejszym okresie, grafika wraz z nazwą, stają się znakiem rozpoznawczym firmy. 

Rozwiązania IT i marketing internetowy

Potencjalni klienci, muszą mieć możliwość zapoznania się z oferowanymi przez Twój start-up rozwiązaniami. W tym celu, konieczna jest inwestycja w jakościowy marketing. Pojawiają się opinie, że dobry produkt obroni się sam. Niestety, bieżąca rzeczywistość każdego z nas, przesycona jest wielością informacji, które nie sposób przyswoić. Dlatego, trzeba zainteresować odbiorców biznesem, w konkretny sposób. 

Na najwyższej pozycji wśród sposobów reklamy, znajduje się Internet. To potężne narzędzie promocji, które należy umiejętnie wykorzystać.
Podstawową formą prezentacji oferty w Internecie, jest własna witryna internetowa. Na samym początku, konieczne jest określenie szacowanej liczby odwiedzin strony oraz orientacyjnej ilości i zróżnicowania treści. Budowę witryny oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarce, najlepiej jest powierzyć specjalistom. Procesy te, są długotrwałe i skomplikowane. Gdy strona start-upu uzyska dobrą pozycję na liście wyszukiwania, konieczne jest podtrzymanie tego stanu.  

W przypadku witryn, o wielu podstronach, oferujących różnorodne e-usługi, nie wystarczy wykup domeny –  najlepszym rozwiązaniem będzie własny serwer. Dodatkowo, w przypadku zastosowania opcji handlu internetowego (e-commerce), platform społecznościowych, systemów komunikacji i marketingu B2B / B2C, systemów finansowych i innych rozwiązań IT – konieczne będzie utworzenie oprogramowania, spełniającego indywidualne potrzeby start-upu. Korzystanie z gotowych form, może okazać się niewystarczające, ponieważ bardzo ważna jest dobra integracja systemowa. Ponadto, oprogramowanie tworzone z dostosowaniem do potrzeb biznesu, z czasem staje się wizytówką firmy, o potężnym oddziaływaniu.

Przyjmuj pomoc

Współpraca z firmami zewnętrznymi, często jest jedynym racjonalnym wyjściem, w przypadku problemów w zakresie sfer, o których sami mamy niewielką wiedzę. Propozycje współpracy, należy przyjmować otwarcie i każdą z nich poważnie rozważyć. Firmy, istniejące i prosperujące dłużej niż nasz rozwijający się biznes, to doświadczeni gracze. Najczęściej, dysponują oni ogromną wiedzą, która może ułatwić nam wiele zadań. Warto wyciągnąć rękę do ekspertów i uzyskać fachową pomoc. Borykając się samotnie z problemami, na które nie znajdujemy rozwiązań, możemy sobie bardzo zaszkodzić. 

Zgrany zespół i podwykonawcy

Realizacja start-upu nie jest możliwa w pojedynkę. Kluczem, jest dobrze dobrany zespół osób, które dostrzegają wspólny cel i starają się go osiągnąć. Niekoniecznie, chodzi tutaj o dobór najlepszych znajomych. Takie osoby, mogą być wsparciem w sferze prywatnej. Dla rozwoju biznesu konieczny jest zespół złożony ze specjalistów z różnych dziedzin. To również podwykonawcy, którzy zrobią za Ciebie wszystko to, na co Ty nie masz czasu lub w czym się nie specjalizujesz.

Bezpieczeństwo i ochrona danych

W sferze IT, szczególnie zadbać należy o zabezpieczenie danych osobowych i odpowiednie ich przetwarzanie zgodnie z obowiązującymi przepisami Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Zaufani producenci oprogramowania i specjaliści z branży, wyposażają swoje produkty w systemy zabezpieczeń danych oraz funkcje ochrony przez cyberatakami. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą, należy podpisać stosowną umowę, dotyczącą między innymi zastosowania bezpiecznych i zgodnych z prawem rozwiązań. 

Marketing szeptany

Dobrą formą reklamy uzupełniającej jest marketing szeptany. Najłatwiej jest zaufać opinii drugiej osoby. Warto więc, budować swoją bazę klientów, którzy jednocześnie staną się ambasadorami marki. Opinia, prezentowana przez zaufaną grupę klientów, nie powinna być kłamliwa. Dlatego powinno się przedstawiać tym osobom ofertę start-upu. Ich praca, nie może odbywać się za darmo – nagrodą może być chociażby darmowy produkt, będący jednocześnie namacalną reklamą firmy. 

 

Szymon Kapturkiewicz

CEO / Founder

Od kilku lat prowadzę Software House, którego obszarem działań są technologie mobilne i webowe. W SynergyLab zajmuję się głównie analizą biznesową i nawiązywaniem relacji z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwijanie kompetencji związanych metodyką LEAN.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak pracujemy i w czym możemy Ci pomóc, zostaw do siebie adres mailowy i/lub numer telefonu. Nasz reprezentant skontaktuje się z Tobą w ciagu 24 godzin.

Wyznacz dogodny dla Ciebie termin kontaktu:Wyceń swój projekt

Porozmawiajmy o twoim projekcie - uzupełnij formularz a odezwiemy w ciągu 24h.

Nie możemy się doczekać pracy nad nim!

Wypełnij formularz

Budżet

Typ projektu

Czas projektu

Opisz projekt w kilku słowach
Administratorem Twoich danych osobowych jest InterSynergy. Pozostawione dane będą wykorzystywane w celach marketingowych do przedstawiania Ci informacji na temat produktów i usług. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z polityką prywatności.